Kanka Team
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gül'ün ziyareti oyunu bozdu

Gül'ün ziyareti oyunu bozdu Empty Gül'ün ziyareti oyunu bozdu

Mesaj  DiAbLoOo C.tesi Eyl. 06, 2008 11:35 pm

Şam'daki diyalog zirvesine damgasını vuran Başbakan Tayyip Erdoğan, dönüş yolunda önemli açıklamalarda bulundu.

Gül'ün ziyareti oyunu bozdu Basbakan

Uçakta kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını cevaplandıran Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan gezisine tam destek verdi. Eleştirilere tepki gösteren Başbakan, her şeyden önce Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın Gül'ü maça davet ettiğini hatırlatıyor. Ardından tarihî adımın stratejik analizini yapıyor: "Abdullah Bey'in vereceği cevap Türkiye'nin uluslararası camiada alacağı notu olumlu ya da olumsuz etkileyecekti. Gitmediği takdirde 'Bir spor karşılaşmasına dahi gitmiyor' denilecekti. Ermenistan'ın bir oyunu var idiyse Gül'ün gitmesi bu oyunu bozdu." Gezide Türkiye'nin gündeme getirdiği Kafkasya İşbirliği Paktı'nın hem Ermenistan Cumhurbaşkanı hem de dışişleri bakanı düzeyinde ele alınacağını belirten Erdoğan, CHP lideri Deniz ******'ın "Gül gitmişken soykırım anıtına çelenk koysun." sözlerine ise sert tepki gösterdi: "Nereye çelenk konulacağını Sayın Cumhurbaşkanı, ******'dan öğrenecek değil."

Gazetecilerle sohbetinde iç politikadaki gelişmelere de değinen Başbakan Erdoğan, haftaya terör zirvesini toplayacağını söylüyor. Dağa katılımların önlenemediğini vurgularken, terörün panzehiri olarak gördüğü ekonomik yatırımların hızlandırılacağını ifade ediyor. Genelkurmay'ın tutuklu paşalara ziyaretini televizyondan öğrendiğini anlatan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Başbakanlık'taki görüşmede ziyaretin TSK adına gerçekleştirildiğini teyit ettiğini aktarıyor. Ardından, "Sivil ve askerî kanatta olumlu veya olumsuz sonuçları olabilir, ama ben insanî amaçlı bir ziyaret olarak değerlendirdim." diyor.

Başbakan Erdoğan, Suriye'nin başkenti Şam'da yapılan ve dört ülkenin katıldığı zirveden dönerken kendisine eşlik eden gazetecilere iç ve dış gündemi değerlendirdi. Zirveden memnun dönen Başbakan, Fransa Devlet Başkanı Nicalos Sarkozy ile bölgesel sorunların yanı sıra AB müzakerelerini konuştuklarını belirtiyor. Sürecin iyi gittiğini kaydeden Erdoğan, "Müzakere sürecindeki rutin bozulmayacağa benziyor. AB ile ilgili süreçte sıkıntı olmasın dedik. O da gerekeni yapacağız, dedi. Bir de Abdullah Bey'in Ermenistan gezisini çok olumlu buldular." ifadelerini kullanıyor.

Sorular üzerine Cumhurbaşkanı Gül'ün Ermenistan gezisini yorumlayan Başbakan, bu konudaki eleştirileri haksız buluyor. Bu noktada anamuhalefet lideri Deniz ******'ın "Gül gitmişken soykırım anıtına çelenk koysun." sözlerine sert tepki gösteriyor. "Nereye çelenk konulacağını Sayın Cumhurbaşkanı, Deniz ******'dan öğrenecek değil. Benim ülkemin cumhurbaşkanı için bu yakıştırmayı sıcak bulmam. Çok çirkin." diyen Erdoğan, "Ermenistan'a Cumhurbaşkanı yerine icranın başı Başbakan'ın gitmesi daha doğru olurdu." görüşlerine ise şu karşılığı veriyor: "Bu şekilde bir değerlendirme çok yanlış olur. Her şeyden önce bu gezi siyasi ilişkilerden kaynaklanmadı. Ermenistan Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nı bir maça davet etti." Başbakan, Gül'ün daveti kabul etmesinin siyasi ve stratejik analizini şöyle yapıyor: "Abdullah Bey'in vereceği cevap Türkiye'nin uluslararası camiada alacağı notu olumlu ya da olumsuz etkileyecekti. Gitmediği takdirde 'Bir spor karşılaşmasına dahi gitmiyor' denilecekti. Ermenistan'ın bir oyunu var idiyse Gül'ün gitmesi bu oyunu bozdu. Kimse neden bu açıdan değerlendirmiyor? İkinci boyutu, Kafkasya İşbirliği Paktı... Dördüncü ayağı oturttuk. Sırada Ermenistan var. Dışişleri Bakanı'mı gönderiyorum. Maç arasında veya sonrasında Ermenistan Dışişleri Bakanı ile görüşerek bu konudaki görüşünü alacak. Sayın Cumhurbaşkanı da Ermenistan Cumhurbaşkanı'na konuyu açacak. Olumlu, olumsuz tavırları belli olacak."

Ortadoğu'da bize güven çok yüksek

Başbakan, Ortadoğu'da yıllardır attıkları kararlı adımların meyvesini verdiğini de ifade ediyor. Türkiye'ye güvenin çok yüksek olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam ediyor: "Bakın kaçırılan İsrail askeri için İsrail'de yoğun girişimler oldu ama hâlâ sonuç yok. Şu anda bizden medet bekliyorlar. Biz durumdan vazife çıkartarak rol alsak Mısır rahatsız olacak. İsrail, resmen yardım talep ederse bu konuda da devreye girebiliriz. Körfez İşbirliği Konseyi bugüne kadar hiçbir ülkeyle tek anlaşma yapmamıştır. İlk kez bizimle yaptılar. Bu çok önemli. Siyasi, askeri, ekonomi konularında pozitif gelişmeler var. Hatta bir Körfez ülkesinin başkanı 'Biri hariç tüm müteahhitlerinizden memnunuz.' dedi. Bunlar pozitif gelişmeler ve gelecekte daha büyük paylar alacaktır Türk işadamları."

Milli Takım karizmayı çizdirmemeli
2010 Dünya Kupası elemeleri için bugün Erivan'da Ermenistan'la karşılacak olan Milli Takım'a Başbakan'ın mesajı dikkat çekici. Eski bir futbolcu olan Erdoğan, "Hırsın, tekniğin önüne geçeceği bir karşılaşma olacak. Normal şartlarda galibiyet bekliyorum. Avrupa Şampiyonası'nda yakalanan karizmayı çizdirmemek lazım." diyor. Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim'in Ermenistan'a indikten sonra kendisini aradığını da aktaran Erdoğan ekliyor: "Çok iyi karşılanmışlar."

Meşruiyeti tayin yetkisi millette, en güzel cevap sandıkta verilecek
Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkında verdiği kararın gerekçesinin siyasetin alanını daraltıp daraltmayacağı yeni dönemin en önemli konularından biri olacak. Erdoğan, özellikle anamuhalefet partisinin sık sık gündeme getirdiği "laiklik karşıtı eylemlerin odağı" suçlamasını önemsemiyor. Ona göre meşruiyetin kaynağı millet iradesi. Bu yüzden marttaki yerel seçim sonuçlarının bu tartışmalara nokta koyacağına inanıyor: "Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karara saygı duymaktan başka çaremiz yok. Bu şartlarda siyaseti sürdüreceğiz. Fakat biz muhalefetin yaptığı değerlendirmelere katılmıyoruz. Ne ben ne de arkadaşlarım, AK Parti'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı gösterilmesini kabul ediyor. 2009 yerel seçimleri turnusol kağıdı olacak. Halkımız en güzel cevabı verecek. Demokrasilerde meşruiyetin temelinde halk vardır. Kararı halk verir. Meşruiyetin tayin yetkisi CHP'ye ait değildir. 22 Temmuz seçimlerinde CHP, DSP'nin desteğiyle yüzde 20'yi bile bulamadı. AK Parti'nin meşruiyeti ise yüzde 47. 2009 yerel seçimleri, bu tartışmalara en güzel cevap olacaktır."

Terör zirvesi haftaya toplanıyor gündem dağa katılımı önlemek
Başbakan Erdoğan'a Güneydoğu'ya ilişkin sorular da soruldu. Erdoğan, yeni düzenleme yapılıp yapılmayacağı konusunda son dönemde GAP'a yapılan yatırımlara dikkat çekti. GAP ile sosyo-ekonomik yapıyı geliştirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi: "Amacımız bölge insanını devletle barıştırmak. Yatırımları hızlandırıyoruz. Özellikle eğitim, sağlık, ulaşım ve enerji konularında çalışmalarımız önümüzdeki 5 yılda hız kazanacak. Ilısu Barajı, önemli bir yatırım." Başbakan Erdoğan, haftaya terör zirvesi yapacağını açıklarken, dağa katılımların nasıl önleneceğinin masaya yatırılacağını vurguluyor. Toplantıya kendisinin başkanlık edeceğini belirten Erdoğan, şu görüşü dile getiriyor: "Önümüzdeki hafta benim başkanlığımda terör zirvesi yapacağız. Neler yapabileceğimize, neler yaptığımıza ayrıntılarıyla bakacağız. Alınması gereken önlemleri konuşacağız. Ama asıl amacımız halkı terör örgütünden koparmak. 1990'lı yıllarda dağlarda 6 bin kişi vardı, şimdi de aşağı yukarı bu kadar. Üstelik binlerce kişi de etkisiz hale getirildi. Buna rağmen katılımların önüne geçilememiş demek ki. Örgüte katılımların önüne geçmeliyiz."

Paşalara ziyareti televizyondan öğrendim

Ben de ziyaretten sonra televizyondan haberdar oldum. Savcılığa müracaat edilerek özel izinle yapılmış. Genelkurmay Başkanımız İlker Başbuğ, ziyaretten sonra bana geldi, konuyu görüştük. Dolayısıyla 'televizyondan TSK adına yapılmıştır' açıklamasını, kendi sözüyle teyit etmiştir. Sivil ve askeri kanatta olumlu veya olumsuz sonuçları olabilir ama ben insani amaçlı bir ziyaret olarak değerlendirdim.

İzmir ve Diyarbakır adayını erken açıklayacağız

Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde AK Partili olmayan İzmir, Diyarbakır gibi illerin adaylarını erken açıklamayı düşünüyoruz. (Soru üzerine) Diyarbakır'da DTP'ye karşı diğer partilerle işbirliği olabilir, olmaması için bir sebep yok. Diyarbakır'da partimin durumu gayet iyi. Teşkilatlarımız büyük bir gayretle çalışıyor. Partinin kapıları gece gündüz açık.

Solda lider sorunu var

Türkiye'de liderlerin halk nezdinde oturduğu yerle partilerin oturduğu yer farklı. Liderlerin ve partilerin oy tabanı farklı. Liderler, güvenirlilik soruşturmasında tek haneli rakamlara düştü. Solun oturduğu bir oy tabanı var. Lider rahatsızlığının had safhada olduğu hem kendi anketlerinde hem bize gelen anketlerde görülüyor.

Olimpiyatlar için yabancı hoca transfer edebiliriz

Türkiye'nin olimpiyatlarda başarılı olması için yeni bir çalışma düzeni kurulacak. Milli Eğitim Bakanlığı da devreye girecek. Bu işin ilk ve ortaöğretimden başlaması gerekir. Hatta ihtisas üniversitelerini oluşturmamız lazım. Yüzmede daha iyi olmamız lazım. Dört yanımız deniz. Basketbolda geriledik. Takım sporlarında gerekirse yabancı hocalar transfer edebiliriz.

Montrö'den milim şaşmadık

ABD müttefikimiz ama Rusya da stratejik komşum. Enerjimin 3'te 2'sini Rusya'dan alıyorum. Ticarette birinci ortağım. Turizmde birinci sırada. Bütün bunlar varken, hiç kimse bizden bunları göz ardı etmemizi beklememeli. Müttefiklerimiz de bunu anlayışla karşılamalı. Biz bugün Montrö'den bir milim sapmış değiliz. Ne ABD ne de NATO, zorluk çıkartmıyor. Biz bölgenin devletiyiz ve kendi göbeğimizi kendimiz keseriz.

DiAbLoOo
DiAbLoOo
Admin

https://kankateam.yetkin-forum.com